Slovenským biatlonistkám sa na Morave nedarilo

11.01.2012 Celý región

NOVÉ MESTO NA MORAVE 11. januára (WEBNOVINY) - Víťazkou stredajších vytrvalostných pretekov žien na 15 km, ktorými sa v Novom Meste na Morave začalo 5. kolo Svetového pohára 2011/12 v biatlone, sa stala obhajkyňa minuloročného celkového triumfu v seriáli bojov o krištáľový glóbus Fínka Kaisa Mäkäräinenová.

O 22 sekúnd za ňou zaostala Švédka Helena Ekholmová, z bronzu sa tešila aktuálna líderka celkovej klasifikácie SP Nemka Magdalena Neunerová. Z tria Sloveniek v 89-člennom štartovom poli bola najlepšia Anastasia Kuzminová, ktorá skončila dvadsiata prvá. Janka Gereková opäť na body nedosiahla, skončila štyridsiata piata, Martina Chrapánová obsadila 57. miesto.

Kaisa Mäkäräinenová si deviatym prvenstvom v pretekoch tohto rangu v kariére, prvým v aktuálnej sezóne, dala darček k svojím stredajším 29. narodeninám. Z dvadsiatich terčov na štyroch položkách zostrelila 18, ani dve trestné minúty ju však neobrali o radosť z triumfu.

Strieborná Ekholmová mala lepšiu mušku, zostrelila o jeden terč viac, ale Fínka bola bežecky oveľa lepšia. Neunerová na treťom mieste zaostala za víťazkou s dvoma trestnými minútami o 32,9 s.

Kuzminová zvládla prvú streleckú položku bezchybne a figurovala na medzičase medzi medailistkami. Na ďalších dvoch však minula po dva terče, na poslednej pridala piaty a s rovnakým počtom trestných minút musela na dobrý výsledok zabudnúť. Z tohto pohľadu je jej dvadsiate prvé miesto dobrým rezultátom.

"Žiaľ, zase mi to nevyšlo. Veľmi som sa snažila, s behom môžem byť spokojná, ale streľba išla nejakým iným smerom. Je to v hlave, v psychike. Asi by som potrebovala popracovať s psychológom, pretože sama to už ťažko zvládam. Veľa chcem od seba, asi sa až príliš snažím a práve to ma brzdí,“ uviedla po pretekoch dvojnásobná olympijská medailistka Anastasia Kuzminová.

Janka Gereková začala zle, po prvej streľbe bola s dvoma trestnými minútami až na chvoste výsledkovej listiny. Na zvyšných troch položkách už mierila presnejšie, celkovo jej však rozhodcovia museli k dosiahnutému bežeckému času pripočítať až štyri trestné minúty a to stačilo iba na 45. miesto.

Martina Chrapánová minula jediný terč, aj to až na poslednej položke v stoji. Bežecky však na najlepšie nestačí. Za víťaznou Mäkäräinenovou zaostala o viac ako sedem minút a zaradila sa vo výsledkovej listine na 57. pozíciu.

Na čele celkového poradia vo SP naďalej tróni Magdalena Neunerová. Kaisa Mäkäräinenová si privlastnila červené štartové číslo líderky hodnotenia vytrvalostných pretekov. Kuzminová v celkovej klasifikácii stále uzatvára elitnú desiatku.

Výsledky - vytrvalostné preteky žien na 15 km - Nové Mesto na Morave:

1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 45:03,3 min (2 trestné minúty),
2. Helena Ekholmová (Švéd.) +22,0 (1),
3. Magdalena Neunerová (Nem.) +32,9 (2),
4. Oľga Zajcevová (Rus.) +45,4 (1),
5. Darja Domračevová (Biel.) +1:18,3 (4),
6. Jekaterina Glazyrinová (Rus.) +1:26,1 (0), ...
21. Anastasia Kuzminová +3:37,6 (5), ...
45. Janka Gereková +6:12,9 (4), ...
57. Martina Chrapánová (všetky SR) +7:09,4 (1)